Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu in preaviz

Buna ziua ,

Pe perioada preavizului de 20 de ile lucratoare, angajatul are voie sa-si foloseasca zilele de concediu neefectuate pana la intrarea in preaviz ?
Daca compania nu plateste zilele de concediu si angajatul paraseste compania insa mai are 20 de zile de concediu neefectuat , poate inlocui preavizul cu acele zile sau le pierde ?

Multumesc!
Este posibil ca in perioada de preaviz salariatul sa beneficieze de concediu de odihna.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca se va efectua CO in timpul preavizului, atunci salariatul va primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu se poate efectua CO in timpul preavizului , atunci la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.
Multumesc!

Cum adica ''Daca se va efectua CO in timpul preavizului, atunci salariatul va primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu''

CO nu sunt zile libere platite , cu salariu ?
Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.