Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat sot
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat sot

Buna seara, sotul unei colege si a dat demisia si i-a incetat CIM cu 21.06, colega a venit cu o declaratie ca nu mai are venituri si ca doreste sa fie trecut ca coasigurat. Ce acte trebuie depuse la institutie pentru a fi trecut ca coasigurat si cu ce data poate fi trecut?
Multumesc
Salariatul face o cerere la care se anexeaza actele doveditoare: certificat de casatorie, act de identitate si declaratia coasiguratului ca nu are venituri.
nicol_pandelea a scris:

Ce acte trebuie depuse la institutie pentru a fi trecut ca coasigurat si cu ce data poate fi trecut?
Multumesc

-act de identitate;

- documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata;

- documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile;

- o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;

- o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva.
Angajatorul il va inscrie pe sotul coasigurat in declaratia 112, astfel:

- CNP coasigurat;
- Nume coasigurat;
- Prenume coasigurat;
- Tip coasigurat, care se completeaza astfel:
S - sot/sotie;
P - parinte (mama, tata).

Odata declarat sotul in 112,acesta capata statut de coasigurat. Probabil in cazul dvs aceasta se va intampla la depunerea Declaratiei 112 din luna iulie
ContSters391349, utilizator