Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit venit micro cu CA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit venit micro cu CA

Buna ziua,

Am citit cateva ghiduri si intrebarile din forum dar nu sunt sigur ca am inteles corect.

Pot sa trec un SRl-D cu cod CAEN 4791 de la impozit pe venit (121) la impozit pe profit (103) numai daca am cifra de afaceri in T1+T2 din 2016 de peste 100000 euro.
Daca nu am trecut de acest prag trebuie sa raman la cotele de impozit pe venit. Daca depun declaratia 010 nu are nici un rost.

Imi puteti confirma va rog daca am inteles corect.

Multumesc
ionut_burtan, utilizator
Când depășiți pragul deveniți obligatoriu plătitor de impozit pe profit. Altfel, o puteți face optând pentru acest tip. Declarația 010 se depune în ambele situații.

Succes!