avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit venit micro cu CA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit venit micro cu CA

Buna ziua,

Am citit cateva ghiduri si intrebarile din forum dar nu sunt sigur ca am inteles corect.

Pot sa trec un SRl-D cu cod CAEN 4791 de la impozit pe venit (121) la impozit pe profit (103) numai daca am cifra de afaceri in T1+T2 din 2016 de peste 100000 euro.
Daca nu am trecut de acest prag trebuie sa raman la cotele de impozit pe venit. Daca depun declaratia 010 nu are nici un rost.

Imi puteti confirma va rog daca am inteles corect.

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iunie 2016
ionut_burtan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 08:24, 23 Iunie 2016
Când depășiți pragul deveniți obligatoriu plătitor de impozit pe profit. Altfel, o puteți face optând pentru acest tip. Declarația 010 se depune în ambele situații.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea de la 3% la 1% impozit pe venit traistarudragos22 traistarudragos22 Trecerea de la 3% la 1% Buna ziua! SRL microintreprindere realizeaza venituri anuale sub 60K EUR, plateste in T1 , T2 si T3 2024 impozit pe venit 1%. In ... (vezi toată discuția)
"declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate". miki24 miki24 In februarie 2012, la infiintare am depus declaratia 010 optand pt depunerea lunara a \\"Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, ... (vezi toată discuția)
Trecere la impozit pe profit toareanelia toareanelia Buna ziua , societatea la care lucrez a fost pana in 30.09.2016 platitoare de impozit venit .La 30.09.2016 a depasit 100000 euro cifra de afaceri.Ar fi trebuit ... (vezi toată discuția)