Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecere la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecere la impozit pe profit

Buna ziua , societatea la care lucrez a fost pana in 30.09.2016 platitoare de impozit venit .La 30.09.2016 a depasit 100000 euro cifra de afaceri.Ar fi trebuit sa treaca in trim IV la impozit profit.S-a omis depunerea formularului 010 .Cum se mai poate corecta acest lucru.De asemenea dupa noile modificari in Codul Fiscal de la 01.02.2017 ar trebui sa revina la impozit pe venit deoarece nu a depasit 500000 euro in 2016.Va rog sa ma ajutati cu solutii pentru corectarea acestor greseli.Va multumesc.
Se depune 010 cu profit pt trin 4 ( cu intarziere...), apoi 010 cu micro de la 01.02.2017