Forum Discuţii juridice Executare silită darea in plata
Discuție deschisă în Executare silită

darea in plata

Buna ziua.
Beneficiaza de darea in plata si persoanele fizice care sunt garanti ipotecari intr-un contract de credit incheiat intre banca si o societate comerciala?
(3) Demersurile prevăzute la art. 5 şi art. 7-9 pot fi întreprinse şi de codebitori, precum şi de garanţii personali sau ipotecari ai consumatorului principal, cu acordul acestuia sau al succesorilor săi.

Articolul 5
(1) În vederea aplicării prezentei legi, consumatorul transmite creditorului, prin intermediul unui executor judecătoresc, al unui avocat sau al unui notar public, o notificare prin care îl informează că a decis să îi transmită dreptul de proprietate asupra imobilului în vederea stingerii datoriei izvorând din contractul de credit ipotecar, detaliind şi condiţiile de admisibilitate a cererii, astfel cum sunt reglementate la art. 4.

[ link extern ]
Marian Bucur, Avocat
@avocat stagiar, debitorul trebuie sa fie persoana fizica sau grup de persoane fizice, nu societate comerciala.
PRIN URMARE RASPUNSUL PT USER ESTE NU!
degeaba dam citate din legi daca ledam trunchiate sau neexplicate.
Joha a scris:

@avocat stagiar, debitorul trebuie sa fie persoana fizica sau grup de persoane fizice, nu societate comerciala.
PRIN URMARE RASPUNSUL PT USER ESTE NU!
degeaba dam citate din legi daca ledam trunchiate sau neexplicate.

Fiți pe pace. Intr-adevăr, nu am fost atent la ultima parte a mesajului, dar încercați să vă păstrați un "ton" rezonabil. De altfel, ați dat o informație la fel de trunchiată- grupul de persoane fizice poate fi societate comercială, dvs, vrând să dați definiția consumatorului , care ar fi ceva gen- persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite în asociații ...., dar nu ne luăm de la asta acum.
asociatii nu este egal societate comerciala. persoanele fizice pot fi asociati intr o societate comerciala, insa legea darii in plata se refera numai la persoane fizice, nu la societati comerciale care ar putea fi debitori.
in ceea ce priveste tonul care nu se aude pe forum era tocmai in sensul ca informatiile dvs sunt ambigue si nu lamureste userul.
a facut referire la consumator pentru ca legea face referire la definitia de consumator din Ordonanta 21/1992.
IN REST NUMAI DE BINE!
ContSters338589, utilizator