Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovita de catre cumnat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovita de catre cumnat

Buna ziua!Vin aici cu o mare problema!Am fost lovita si jignita de catre cumnatul meu,fratele sotului meu,in urma cu doua zile.In afara de parintii lor nu sunt martori si nici nu am semne pe corp.As vrea sa stiu ce se poate face in situatia aceasta,ma refer din punct de vedere legal.Parintii lui oricum nu vor recunoaste in instanta asa ceva,desi e cunoscut de toata lumea ca fiind o persoana foarte violenta!
Trebuia sa fi sunat atunci la 112, lucru pe care ar trebui sa-l faceti daca se repeta.
Daca nu aveti cum dovedi, plangerea la politie se solutioneaza in favoarea lui.
gabescu a scris:

Trebuia sa fi sunat atunci la 112, lucru pe care ar trebui sa-l faceti daca se repeta.
Daca nu aveti cum dovedi, plangerea la politie se solutioneaza in favoarea lui.

sa inteleg ca daca se va repeta,pot suna la 112 si,in ciuda faptului ca el va nega tot,va putea fi tras la raspundere din punct de vedere penal?mentionez ca locuim la tara,unde politia e foarte obisnuita cu astfel de cazuri.o vecina de-a noastra a fost ironizata de catre politistii din sat,cand s-a dus sa depuna plangere ca a fost lovita de barbatul ei,si sfatuita sa se intoarca acasa.pe mine ma intereseaza ca astfel de fapte sa nu ramana nepedepsite in familia noastra.deci,apelul la 112 e solutia pentru astfel de cazuri cand nu sunt martori,sau cei care vad refuza sa coopereze?
mentionez ca acest individ e cunoscut in tot satul pentru scandalurile lui,pentru faptul ca isi loveste sotia si chiar si mama.dar nimeni nu va avea curajul sa declare asa ceva.
dragan oana, utilizator
Exact! Asta este singura solutie!B-)
Altfel nu se poate face nimic , fiindca este cuvantul lui impotriva cuvantului dvs!
B-)
Da sunati la 112, si solicitati politiei atunci cand vine sa va rezolve situatia, daca nu faceti sesizare in acest sens la IPJ.
Oricum incercati sa evitati aparitia de noi conflicte intre d-voastra si cumnat, dar luati legatura cu sotul, pentru calmarea spiritelor.
gabescu a scris:

Da sunati la 112, si solicitati politiei atunci cand vine sa va rezolve situatia, daca nu faceti sesizare in acest sens la IPJ.
Oricum incercati sa evitati aparitia de noi conflicte intre d-voastra si cumnat, dar luati legatura cu sotul, pentru calmarea spiritelor.

nu provoc scandaluri.dar in momentul in care incepe sa imi injure toata familia,inclusiv pe mine,ii spun pe un ton calm ca nu se vorbeste asa.adica,nici nu pot tace din gura,in timp ce suntem injurati ca la usa cortului,cu totii:eu,sotia lui,mama lui ,toate femeile din lumea asta etc.imi puteti spune daca la venirea politiei,vreau sa merg cu plangerea mai departe(sa il dau in judecata),am sanse de castig sau depinde totul de raportul politistilor?pentru ca ii cunoaste si sunt in relatii bune.si nu prea stiu daca ma pot astepta la ceva bun de la ei...Ce inseamna IPJ?
dragan oana, utilizator