avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil în cazul nerealizării de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil în cazul nerealizării de venituri anterior nașterii

Bună ziua,
Conform modificărilor apărute în legea privind acordarea indemnizației creșterii copilului, cele 12 luni minime de realizare venituri în ultimii 2 ani nu sunt obligatoriu a fi cele anterioare nașterii. Așadar, dacă în ultimele luni dinaintea nașterii mama nu mai realizează venituri, se mai pune problema intrării în concediul de creștere copil? Dacă da, cine îl acorda? Trebuie depusă vreo cerere undeva în acest sens?
Va mulțumesc anticipat, o zi bună!
Cel mai recent răspuns: miha_r , utilizator 18:48, 26 Iunie 2016
1. Perioada de somaj indemnizat este eligibila pentru a beneficia de CCC si indemnziatia aferenta.

2. Cele 5 luni de intrerupere nu va incurca sa beneficiati de indemnizatie pentru CCC.

3. - Deoarece mama copilului nu poate beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) va beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului si pana inclusiv in ziua in care acesta implineste varsta de 2 ani.
- Deoarece la data nasterii nu are serviciu nu va mai putea beneficia de CCC ci numai de indemnizatie.

4. - Actele pentru indemnizatie se depun la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data nasterii.
- Lista cu actele necesare o procurati tot de la Primarie.
Vă mulțumesc frumos pentru toate clarificările!

Va doresc o zi bună în continuare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum indemnizatie crestere copil marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Imi spuneti si mie va rog in momentul de fata cat este indemniztia pentru crestere copil pana la 2 ani. Va ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc laurentiuu laurentiuu La inceputul lui decembrie sotia mea o sa nasca.Atat ea cat si eu suntem angajati. Eu lucrez in invatamant ca suplinitor, contractul de munca este pe perioada ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil max56 max56 Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti, daca pot beneficia de indeminzatie crestere copil, in conditiile in care, de 4 ani nu mai am serviciu , desi anterior am ... (vezi toată discuția)