avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se calculeaza salarul de baza minim brut pe tara ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se calculeaza salarul de baza minim brut pe tara ?

sunt indicnat si confuz , lucrez la un spital si am un salar de incadrare de 775 lei plus sporuri ajung la un salar net de 1312 lei impozabil, potrivit hotariri 1017 din 2015 salarul de baza este de 1250 lei . Oare cum se calculeaza aceasta marire de salar ? eu nu am simtit nimic la salar am primit tot acelas salar .#-o
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:50, 26 Iunie 2016
Venitul minim pe economie nu se calculeaza ci se stabileste prin hotarare de guvern sau lege.
Poate incadrarea dvs. este de jumatate de norma.
Intrucat salariul dvs nu este sub salariul minim brut pe economie, acesta nu va fi majorat.

Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri. (art.160 C.mun.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hg privind salariul minim brut pe economie din 2016 Cornel  Vasile Cornel Vasile Guvernul a decis, în şedinţa de astazi, 30.12.2015, creşterea salariului minim pe economie de la 1.050 lei la [b]1.250 lei începând din 1 mai ... (vezi toată discuția)
Salariul minim danielcoca1 danielcoca1 Buna ziua, Am o intrebare, 1250 salar de baza minim brut se refera la salariul de incadrare, fara sporuri sau salariul efectiv brut cu toate sporurile, ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie alinacocolina alinacocolina AS dori sa poata cineva sa imi spuna care este salariul minim de incadrare fara sporuri pentru un muncitor bucatar intr-un spital de psihiatrie,de la ce suma ... (vezi toată discuția)