Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se calculeaza salarul de baza minim brut pe tara ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se calculeaza salarul de baza minim brut pe tara ?

sunt indicnat si confuz , lucrez la un spital si am un salar de incadrare de 775 lei plus sporuri ajung la un salar net de 1312 lei impozabil, potrivit hotariri 1017 din 2015 salarul de baza este de 1250 lei . Oare cum se calculeaza aceasta marire de salar ? eu nu am simtit nimic la salar am primit tot acelas salar .#-o
Venitul minim pe economie nu se calculeaza ci se stabileste prin hotarare de guvern sau lege.
Poate incadrarea dvs. este de jumatate de norma.
Intrucat salariul dvs nu este sub salariul minim brut pe economie, acesta nu va fi majorat.

Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri. (art.160 C.mun.)