Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG privind salariul minim brut pe economie din 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG privind salariul minim brut pe economie din 2016

Guvernul a decis, în şedinţa de astazi, 30.12.2015, creşterea salariului minim pe economie de la 1.050 lei la 1.250 lei începând din 1 mai 2016.

HG urmeaza sa apara in Monitorul Oficial, pentru a intra in vigoare.

Cornel Vasile, Consilier juridic
HG nr.1017/2015 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată a fost publicata in Monitorul Oficial nr.987 din 31 Decembrie 2015.

Astfel, incepand cu data de 1 mai 2016, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2016, reprezentand 7,382 lei/ora.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Hotărârea Guvernului nr. 1.017/2015 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată nu mai contine dispozitia potrivit careia : Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe de alta parte, câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2016 este de 2.681 lei, conform Legii bugetului asigurărilor sociale de stat nr. 340/2015.
În 2002 un salariu bun era de 200 de euro brut, iar cel mediu pe la 100 de euro. Când am citit că prin 2015 salariul mediu în România va fi de 500 de euro, am zis ca sunt doar estimări. S-a ajuns la 500 de euro brut, se va ajunge probabil şi la 500 de euro net, dar parca nivelul de trai e tot cam pe acolo. Sau nu ne dam noi seama? :(
Intr-adevar, nivelul de trai nu a crescut simtitor , chiar daca salariul minim si cel mediu cresc, anual.
Buna ziua,
Decizia colectiva privind modificarea salariului minim, se poate transmite in REVISAL inaintea datei de 1 mai 2016?

Va multumesc