Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Salarizare
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Salarizare

Daca salariul minim pe economie a ajuns la 1250 lei,de ce salariul de baza al unui inspector de specialitate grd. II din administratia locala ramine1016 lei?
HG nr. 1017/2015 - stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată

Incepand cu data de 1 mai 2016, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2016, reprezentand 7,382 lei/ora.

Hotărârea Guvernului nr. 1.017/2015 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată nu mai contine dispozitia potrivit careia,astfel cum era reglementata in HG nr. 1.091/2014 : Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.