Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rovinieta

Buna ziua,

Poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns legat de termenul in care trebuie emis procesul verbal de constatare a lipsei rovinetei. Am primit un proces verbal in data de 07,06,2016 pentru data de 14,12,2015 ( atunci se presupune ca nu aveam rovineta valabila. Din pacate nu mai gasesc rovineta respectiva de aceea as vrea sa stiu care este termenul in care poate fio trimis PV pentru ca 6 luni mi se pare cam mare.

Multumesc anticipat.
termenul maxim pentru intocmirea procesului verbal este de 6 luni
Multumesc
As vrea sa mai intreba daca am circulat mai multe zile la rand fara rovineta pentru fiecare zi va fi trimisa o amenda ?(am trecut pe unde este camera)
Madalina2806, utilizator
De obicei, asa se procedeaza . Este foarte posibil sa primiti mai multe amenzi