Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovineta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovineta

In situatia in care valabilitatea rovinetei a fost depasita si s-a circulat fara a fi achitata contravaloarea pentru repunere invigoare a rovinetei:
1.Cate amenzi se emit si cate trebuiesc achitate?
2. care este perioada de la data contraventiei( canad s-a depistat lipsa rovinetei) pana cand trebuie adusa la cunostinta persoanei posesoare a autovehiculului?
In cazul in care este o data limita care a fost depasita de emitentul amenzii,contravenientul este absolvit?
1. Se emit amenzi de fiecare data cand o camera (sau agent de politie) va surprinde circuland fara rovinieta valabila. Toate trebuie achitate.
2. PV de contraventie trebuie emis in maximum 6 luni de la data savarsirii faptei si trebuie adus la cunostinta contravenientului in maximum o luna de la emitere. Daca termenul este depasit, puteti contesta amenda/ amenzile.
Multumesc tare mult!
Atentie la calcul: termenul este 6 luni de la data si ora cand ati fost inregistrat fara rovinieta si pana la emiterea PV si apoi inca o luna pana la trimiterea PV catre vinovat. Deci s-ar cam aduna 7 luni de zile. Si in tot acest timp amenzile pot curge si toate, dupa lege, trebuiesc platite.