Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... daca ai permis de Germania in Ro a fost luat ptr 0.24 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

daca ai permis de Germania in Ro a fost luat ptr 0.24 alcool,de ce nu benefciez de reducere la 30 zile cu examen

politia de circulatie din Alexandria,mi-au spus ca nu beneficiez de examen ptr reducerea pedepsei de la 90la 30 zile ptr ca permisu e din Germania ca nu-i Ro,dar lucrez in tara de 13 ani la Interagro ca sofer si e prima abatere cu suspendarea permisului de conducere
Pentru simplul motiv ca testul 13/15 se efectueaza de catre serviciul politiei rutiere care il are in evidenta iar cererea pentru reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile se adreseaza aceluiasi serv. de politie .
Si cum permisul se afla in evidenta politiei germane ...

Art. 219. – HG1391
(3) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazul în care sancţiunea a fost
aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea
dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz a fost majorată cu 30 de
zile.