Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stingere datorie avocat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stingere datorie avocat

Cum imi stig datoria catre un avocat care m-a reprezetat la diverse procese, daca el si-a incasat banii din contulexecutorului jdecatoresc?
Am facturi emise de el, dar inca nu le-am stins.Banii nu au trecut prin conturile firmei.
In baza contractului de asistenta juridica, unde se specifica, probabil, acel onorariu de succes, in baza facturii si a procesului verbal de distributie a sumelor recuperate, emis de executorul judecatoresc, unde se specifica suma care a fost virata catre dvs. si cea virata direct in contul biroului de avocat.
ar trebui sa-mi faca o chitanta ?sau sa-mi cnstitui eu un cont 5121 - executor judecatoresc si de acolo sa achit factura?el practic si-a stins datoia cu banca executor, dar eu nu am decat un extras prin care si-a luat banii.
nu stie nimeni?
nu v-ati lovit de acest caz pana acum?
"""Cum imi stig datoria catre un avocat care m-a reprezetat la diverse procese, daca el si-a incasat banii din contulexecutorului jdecatoresc?"""

""sau sa-mi cnstitui eu un cont 5121 - executor judecatoresc """

ce document (documente) aveti de la acest executor???/ :-/

eu stiam ca 5121 se creaza cand se deschide un cont la banca :-/

daca nu dati corect informatiile si le dati francuit nu o sa obtineti rezultatul scontat :foottap:

sunteti contabil???
de la executorul judecatoresc nu am nici un document. banii au intrat in contul lui, iar de acolo s-au repatizat catre mine pentru a-mi stinge creantele si o alta parte catre avocat (ch de judecata etc).
avocatul mi-a facut mie factura, dar si-a incasat banii de la executor.