Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REANGAJAREA UNUI FUNCTIONAR PUBLIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REANGAJAREA UNUI FUNCTIONAR PUBLIC

Buna! Am fost functionar public si in 2010 am fost disponibilizata ,acum se fac reangajari, va rog sa imi spuneti cum se poate proceda la reincadrarea mea in functie. Multumesc!
1. Incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.

2. Potrivit art.8 din HG 611/2008, funcţiile publice care se vacantează în cursul anului şi nu au fost prevăzute în planul de ocupare a funcţiilor publice pot fi ocupate prin recrutare, promovare, transfer şi redistribuire, în condiţiile legii.

3. In speta, reangajarea dvs poate fi facuta numai in urma admiterii la concursul/examenul organizat pentru ocuparea acelei functii.