Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functia de viceprimar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functia de viceprimar

Administratorul de la scoala noastra a fost numit viceprimar.Poate ramane in continuare si administrator la scoala?
Legea 161/2003
Art. 87
(1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
.....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă, indiferent de durata acestuia;
.....
(3) Primarii şi viceprimarii, primarul general şi viceprimarii municipiului Bucureşti pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice şi al creaţiei literarartistice.