Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de servicii

Buna ziua.Avand functie de demnitar (viceprimar) are voie sa lucreze si in alta unitate bugetara, din aceeasi comuna?
Art. 87 din Legea nr.161/2003
(1) Funcţia de primar şi viceprimar,
primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
.....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă, indiferent de durata acestuia;
......

Prin urmare, un viceprimar nu poate avea un raport de munca sau de serviciu pe durata mandatului sau.
Dar, daca ar ocupa postul de secretar sau contabil al unei scoli? Este art. 87 aln 3
Cele doua functii nu se incadreaza in art.87 alin.3 din Legea nr.161/2003, care prevede : "Primării şi viceprimarii, primarul general şi viceprimarii municipiului Bucureşti pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice şi al creaţiei literar-artistice".