Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Noua expertiza medico legala
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Noua expertiza medico legala

Buna ziua,

Care este procedura prin care pot sa imi desemnez expertul recomandat care sa participle la efectuarea unei noi expertize medico legale?

Trebuie sa fac o cerere in acest sens? Pentru ca procurorul a emis deja Ordonanta de efectuare a noii expertize.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Dima
gdima, utilizator
Nu cred ca se poate desemna expert consilier la expertiza medico legala.
Expertiza medico-legala se efectueaza de catre IML (dupa caz, teritorial sau central), in cadrul acestuia, numai de catre specialistii acestui institut.
Daca s-a cerut o completare a expertizei initiale, IML teritorial va face expertiza.
In cazul unei contraexpertize, IML central va face expertiza pentru a confirma/ infirma concluziile primei expertize.
Depuneti totusi o cerere scrisa, cu nr. de inregistrare/ data, pentru nominalizarea unui expert parte, la procurorul de caz. Poate fi numit expert parte tot un specialist din cadrul IML.