Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bun dat cadou si apoi reclamat ca furat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bun dat cadou si apoi reclamat ca furat

intrebare:

in cazul in care cineva iti face un cadou, sa luam ca si ex. un telefon si sa presupunem ca il plateste cu cardul si astfel are in extras plata acestui bun, dar acea persoana ti l face cadou, iar tu detii doar un bon fiscal si garantia, dupa care la un scandal merge la politie si te reclama de furt....tu ce poti face ca si "detinator al unui simplu cadou " pe care nu l ai cerut , ci ti s a dat cu titlu de CADOU???
Adica as vrea sa stiu daca exista vreo lege in care tu ca persoana care primesti un cadou esti protejat in vreun fel de persoana care ti-a oferit un cadou, dupa care se razgandeste pe parcurs, il cere inapoi, ba chiar te reclama la politie, acesta detinand chitantele.
Se poate rezolva cu martori? Exista vreo lege?

Interventie moderator: pentru a nu incalca regulamentul de forum, va rog sa evitati scrierea cu majuscule. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
trebuie sa existe probe ca l-ati furat, si nu invers. daca exista probe ca l-ati furat, atunci puteti aduce probe in aparare. Bineinteles, daca aveti martori ca vi l-a dat cadou, puteti sa ii propuneti organului judiciar-politie. De asemenea, o plangere nereala, cum spuneti ca ar fi aceasta, se pedepseste penal- inducerea in eroare a organelor judiciare- art 268 cod penal
Marian Bucur, Avocat
dar conform legii...sa ma exprim asa....un bun primit drept cadou (cel care l-a facut are dovezile de plata) cui apartine de drept si de fapt???
Dacă bunul este cadou aparține celui care a primit ADN-ul.
Furt nu poate fi.

Exista însă distincțiile lege în funcție de mai multe împrejurări.
Cadoul in mod normal nu se restituie ca regula generala de baza.