Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna seara,
care este suma unei plati a pensii alimentare in functie de salarul minim pe economie pe anul 2015?Mai exact cat trebuie sa platesc?
Multumesc
Depinde, in functie de nr. de copii pentru care se plateste pensia alimentara.O pătrime din venitul lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii. Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
multumesc pentru raspuns...si ca o recapitulare:este vorba despre un singur copil,ca atare,venitul brut pe 2015 fiind de 1050,iar netul de 785,pensia copilului este de 196.25...este corect cum am calculat,va rog?
Nu este corect, deoarece suntem deja în iulie-2016, iar începând cu luna mai-2016 salariul minim pe economie s-a majorat la suma de 1250 lei BRUT și respectiv 925 lei NET.
925 X 25% = 231 LEI pentru 1 copil.
Aveti pensia stabilita prin hotarare judecatoreasca ? Sunteti angajata pe salariul minim si aveti pe fluturas in 2015 un net de 785 sau cum ati calculat salariul minim net ?