avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna seara,
care este suma unei plati a pensii alimentare in functie de salarul minim pe economie pe anul 2015?Mai exact cat trebuie sa platesc?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:58, 5 Iulie 2016
Depinde, in functie de nr. de copii pentru care se plateste pensia alimentara.O pătrime din venitul lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii. Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
multumesc pentru raspuns...si ca o recapitulare:este vorba despre un singur copil,ca atare,venitul brut pe 2015 fiind de 1050,iar netul de 785,pensia copilului este de 196.25...este corect cum am calculat,va rog?
Nu este corect, deoarece suntem deja în iulie-2016, iar începând cu luna mai-2016 salariul minim pe economie s-a majorat la suma de 1250 lei BRUT și respectiv 925 lei NET.
925 X 25% = 231 LEI pentru 1 copil.
Aveti pensia stabilita prin hotarare judecatoreasca ? Sunteti angajata pe salariul minim si aveti pe fluturas in 2015 un net de 785 sau cum ati calculat salariul minim net ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare pensie de intretinere salariul minim brut pe economie alex2029 alex2029 Buna seara! Am divortat de fosta mea nevasta si in urma cererii de divort m-am inteles cu reclamanta la plata salariului minim brut pe tara( 1050 la acea ... (vezi toată discuția)
Temei legal calcul suma pensie intretinere ca procent din salariul minim pe economie. Cris1971 Cris1971 Sunt in urmatoarea situatie: am hotarare din 2012 care obliga tatal sa plateasca suma de 175 lei pensie intretinere (nu a dovedit venituri asa ca suma a fost ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere octavian2006 octavian2006 buna ziua! as dori sa intreb cat inseamna astazi un sfert din venitul minim net pe economie.multumesc. (vezi toată discuția)