Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere

buna ziua! as dori sa intreb cat inseamna astazi un sfert din venitul minim net pe economie.multumesc.
Daca il aveti dovedit, este 1/4 din cat va intra pe fluturasul de salariu. Daca va fi prezumat, va puteti astepta la 230-250lei ca obligatie de intretinere.
venit minim net in 2016 - 835
1/4 din 835
multumesc pt raspunsurile prompte.instanta nu a stabilit o suma exacta,decat ca se va plati 25% din venitul minim net pe economie.
octavian2006 a scris:

multumesc pt raspunsurile prompte.instanta nu a stabilit o suma exacta,decat ca se va plati 25% din venitul minim net pe economie.

Va primi 25% din 785 de lei reprezentând cam 200 lei. 1050 este brut și 785 este net în 2016.