Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoanele cu grad de handicap mediu sunt scutite de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoanele cu grad de handicap mediu sunt scutite de impozit pe salariu?

Buna ziua!

Angajatii cu grad de handicap mediu sau usor beneficiaza de scutirea impozitului pe salariu sau doar gradele accentuat sau grav?
Dumneavoastră primiți salariul net iar in contract 1500 lei este brut
Din brut vi se scad numai contributiile sociale - c.a.s., c.a.s.s, somaj.
Buna, eu am certificat cu grad de handicap accentuat iar din impozitul pe salariu care din ce am inteles eu mi se cuvine mie, mi se da jumatate iar explicatia firmei la care sunt angajata a fost "daca iti dam tot impozitul noi trebuie sa platim impozit pt banii aia, asa iti dam jumatate si ai si tu si firma de castigat". Practic se poate sa se plateasca impozit pe impozit? Ca eu asta inteleg din spusele lor.. simt ca nu e corect si ca isi bat joc de necazul omului..
Multumesc
Nu este corect ... puteti sesiza ANAF-ul.
Bună ziua

laritzu a scris:

Dumneavoastră primiți salariul net iar in contract 1500 lei este brut