Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizitare minor

Sunt divortata de ceva timp, iar minorul rezultat din casatorie mi-a fost incredintat mie in calitate de mama. Doresc sa stabilesc un program de vizitare al minorului, dar din cele spuse de avocatul meu, numai tatal poate depune o astfel de cerere.Ideea este ca fostul sot stabileste dupa bunul plac perioada cand sa-si vada copilul (cu o jumatate de ora inainte ma anunta), astfel eu fiind nevoita sa-mi modific planurile pe care le aveam cu copilul meu.
Intrebarea mea este: Eu, in calitate de mama, pot sa cer stabilirea unui program de vizitare al minorului pe cale juridica ?(nu exista intelegere amiabila cu tatal)
Nu ,doar tatal poate cere un program de vizitare pentru minor, cand doreste sa ia legatura cu acesta.
Sa inteleg ca trebuie sa fortez nota si sa nu-l mai las pe tatal sa-si vada copilul si astfel sa-l fortez sa ceara program de vizitare?Sa periclitez relatia fiu-tata doar pentru ca legea nu-mi permite sa fac ce este mai bine pentru copilul meu?
Eu ii zic copilului ca astazi trebuie sa mergem in locul X, suna tatal si vrea sa il duca in locul Y...eu spun ca nu are voie sa mearga cu tatal pentru ca trebuie sa mearga cu mine..si asa mai departe.
Uneori tatal imi ia copilul din fata bloculu fara sa-mi spuna in prealabil....sunt o serie de factori care ma fac sa cer aceasta solutie.
O sa trebuiasca sa nu-i mai dau copilul, el sa vina si sa-mi faca scandal la usa , eu sa chem politia, etc (stiu ca este numai un scenariu deocamdata)...si numai asa sa-l fac sa ceara program de vizitare?
Trebuie sa existe o solutie !!!!!
Nu vreau sa-i fac probleme nici fostului sot si nici cpilului.
Daca v'a fost incredintat copilul spre crestere si educatie,tatal nu are voie sa ia copilul decat in programul de vizita, stabilit de instanta sau de comun acord intre cele doua parti(mama-tata). In cazul luarii minorului de catre tata fara stirea si acordul dumneavoastra, puteti face plangere la politie pentru rapire. Si , ca sa facem un scenariu; copilul dispare din fata blocului, in timp ce dumneavoastra il stiti acolo, la joaca.Va dati seama ca nu mai este copilul si intuiti ca ,,ar putea fi'' la tata.Stati ,,oarecum'' linistita,si intr'un final realizati ca de fapt tatal nu are nicio legatura cu disparitia copilului. Atunci ce faceti? Cel mai bine ar fi sa'l ,,obligati'' intr'un fel, daca pe cale amiabila nu se poate, adica nu i'l mai dati atunci cand vine , silindu'l astfel sa apeleze la instanta pentru stabilirea unui program de vizita care trebuie respectat.Va doresc sa luati cea mai buna decizie, benefica copilului , nu tatalui sau dumneavoastra.
Stabiliti impreuna cu fostul sot un program de vizitare al copilului pe care trebuie sa-l respecte. Ii precizati faptul ca daca nu respecta programul nu va putea lua copilul. In cazul in care veti fi ferma pe pozitie si nu ii veti mai da copilul decat in conformitate cu programul stabilit, nu va avea ce sa va reproseze (decat bineinteles in situatia in care oricum nu ar intelege defel).

Cred ca e momentul sa-i spuneti tatalui faptul ca nu puteti sa raspundeti solicitarilor de a lua copilul, fara un program prestabilit. Mai ales ca este in interesul copilului sa exista un program regulat, in care parintele care nu il are spre crestere si educare sa poate mentine o relatie de afectiune cu copilul.

De ce v-ar trebui sa aveti in program de vizitare, cand la dvs. este painea si cutitul, in sensul ca daca nu vreti cu usurinta ati putea sa nu-i dati copilul atunci cand o cere? Credeti ca daca o sa aiba un program de vizitare prestabilit de catre instanta, il va respecta? Nu exista nici o certitudine.

Prin urmare parerea mea este ca trebuie sa fiti mai hotarata in relatia cu fostul dvs. sot, deoarece sunteti in pozitia de a-l conditiona cu privire la vizitele pe care le face minorului.

Da,refuzati sa-l mai lasati pe sot sa-si vada copilul.In acest sens,va fi obligat sa se adreseze instantei de judecata.