Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire minor din tara fara procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire minor din tara fara procura

Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot scoate copil minor din tara fara procura din partea tatalui. Mentionez ca acesta este disparut de mai bine de 3 ani si toate incercarile de a il gasit au esuat.

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a putea obtine o hotarare judecatoreasca prin care sa pot pleca in vacanta peste hotare impreuma cu minorul.

Va mltumesc!
trebuie sa solicitati instantei sa pronunte o hotarare prin care sa suplineasca acordul tatalui

pentru viitor, ar fi bine sa incercati sa obtineti custodia exclusiva asupra copilului, avand in vedere ca acesta este disparut si nu are nici o legatura cu minorul
buna seara. cum obtin procura pt iesirea din tara in vacanta cu minorul - o poate solicita unui notar tatal sau trebuie sa ne prezentam impreuna la notariat (orase diferite de resedinta) ? ce solutii am in cazul in care tatal refuza sa isi dea acordul ? se poate iesi in spatiul UE fara acord sau cel mult cu hotararea de divort ? mentionez ca avem custodie comuna cu resedinta minorului la mama iar tatal nu se preocupa decat de plata a 150 lei lunar si sms de ziua minorului... multumesc
Aveti nevoie de acordul tatatlui, declaratia acord o poate da tatal oriunde si sa v-o trimita apoi. Are nevoie doar de datele dvs si ale copilului, sa scrie perioada si tara unde va duceti.
Daca nu e de acord, trebuie sa va adresati instantei ca aceasta sa suplineasca acordul lui, trebuie sa dovediti ca nu e de acord din rea credinta.