Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot sa fac- vacanta fara acordul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot sa fac- vacanta fara acordul tatalui

Buna ziua va rog frumos sa îmi spună și mie cineva daca pot sa plec în concediu cu copilul meu minor fara procura de la tata, menționez că am divorțat la notar de comun acord dar la notar nu sa putut decât cu custodie comuna, iei vreau sa duc copilul in concediu o luna de zile dar tatăl nu vrea să îmi de-a procura, ce pot sa fac ?

gi-jane2, moderator
Obtineti o hotarare judecatoreasca care sa suplineasca acordul tatalui.
Depinde de motivele pentru care nu va da procura.
Daca e din cauza faptului ca are program de vizita in perioada respectiva, nu prea aveti sanse sa ii suplineasca acordul.
Daca tatal are program oferiti inainte de vacanta un interval similar pentru desfasurarea programului si aveti mari sanse sa se suplineasca acordul.