Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna

In data de 27-01-2009,am avut un accident rutier pentru neacordare de prioritate,in care mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 90 zile.am facut contestatie dupa 15 zile si am ridicat permisul de la udriste.instanta mi-a refuzat plangerea,dar nu am stiut ca aceasta trebuie legalizata si ca trebuie predat permisul de conducere cu drept de examinare.Acum 3 saptamani am avut un accident,mi sa dat dovada de 15 zile.insa cand am vrut sa o prelungesc nu sa putut din cauza nelegalizari acelui comunicat(sentinta).Ce urmari pot avea asupra mea aceste 2 suspendari?Se poate anula permisul de conducere?
cum pot proceda?
Va multumesc
Daca ambele fapte reprezinta contraventii, nu se anuleaza permisul. Vi se va anula numai daca ati savarsit infractiuni, adica fapte grave privitoare la circulatia pe drumurile publice in speta.
Intotdeauna cand doriti sa ridicati permisul dupa o plangere contraventionala, nu-l veti putea ridica decat daca depuneti o copie legalizata de pe sentinta la IPJ din raza unde s-a savarsit fapta si care a retinut permisul.
N-am inteles ce s-a intamplat dupa respingerea primei plangeri? Nu v-ati mai prezentat cu permisul inapoi la IPJ?
Si nu inteleg cum v-a cerut pentru dovada sentinta? Care sentinta? Prima? Ati facut alta plangere? Daca ati facut, nici nu avea cum sa se solutioneze asa repede. Nu prea am inteles. Mai explicati-mi inca o data!
in 27-01-2009 am avut un accident rutier,in care mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 90 zile,cu drept de examinare la 30 zile.Mi-au eliberat o dovada cu drept de circulatie 15 zile.Dupa aceste 15 zile am depus o plingere(contestatie)la tribunalul sectorului5,de unde mi-au eliberat un certificat de grefa,cu care am putut ridica permisul de la udriste,pentru aputea circula pina la finalul procesului inceput de mine la judecatorie.In data de 04-02-2009 mi-au respins cererea(plangerea),dar nu am fost anuntata ca trebuie sa predau permisul de conducere.In tot acest timp pana pe 30-07-2009 eu am circulat timp in care am primit si amenzi contraventionale,fiind data la verificat,si am corespuns conform datelor.In data de 30-07-2009 am avut un alt accident rutier mi-au retinut permisul de conducere si mi-au dat dovada valabila pt 15 zile.dupa aceste 15 zile am mers la parchet sa prelungesc dovada,procurorul mi-a admis cererea respectiva.M-am prezentat la udriste pt a-mi stampila dovada si nu s-a putut deoarece eram in baza de date cu permisul suspendat si nepredat.am mers am legalizat sentinta judecatoreasca pt a incheia acest caz.Intrebarea mea este:Ce repercursiuni pot avea aceste 2 cazuri asupra mea?Imi pot anula permisul de conducere?
Ce masuri pot lua pentru a demara procedurile necesare pentru a grabi perioada de retinere? Va multumesc
ramona09 a scris:

....dar nu am fost anuntata ca trebuie sa predau permisul de conducere.

La ridicarea permisului in baza certificatului de grefa, nu vi s-a inmanat de catre lucratorul politiei si o dovada de restituire a permisului, pe care ati semnat-o si pe care erati obligata sa o prezentati la fiecare control, impreuna cu permisul? In acea hartie e scris ca "in cazul respingerii contestatiei, aveti obligatia de a va prezenta din proprie initiativa si fara a fi notificat in prealabil la sediul sectiei emitente in vederea predarii permisului de conducere, etc...".
Am mai auzit de cazuri in care s-a mai circulat cateva luni, un an, de la primirea sentintei...o mica "scapare" legislativa, singura pedeapsa fiind majorarea perioadei de suspendare cu 30 de zile.
Acum e cam incurcata treaba, pentru ca nu e stabilit nicaieri cand se opereaza suspendarea:
1. La primirea sentintei de catre Politie.
2. La predarea permisului.
Din cate stiu, se practica a doua varianta...de aceea nu inteleg, daca nu l-ati predat, cum, cine si cand vi l-a suspendat .:sorry:
Dupa producerea orimului accident de circulatie vi s-a retinut permisul, pe care dvs. l.ati recuperat pe cai legale.Dupa respingerea contestatiei Dvs stiati ca trebuie sa predati permisul de conducere. Dupa producerea accidentului ati stiut (sau ati aflat in momentul respectiv) ca permisul se retine. Dupa ce prin sentinta ramasa definitiva vi s-a respins contestatia permisul de conducere trebuia predat la politie. V-ati gandit ca "poate ... poate nu ma prinde". Riscanta gandire.
Dvs. ati produs un alt doilea accident de circulatie. in acest caz puteti fi invinuita de unele incalcari ale Codului rutier care au condus la producerea accidentului. In afara de aceste invinuiri veti fi invinuita si de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul avand permisul suspendat. Aceasta incalcare a legii constituie infracţiune si se pedepseste cu inchisoare.
ma interesasem la un agent rutier,cel care ma si ajutat de altfel sa formulez contestatia,si mi-a spus ca in cazul in care procesul depaseste cele 3 luni in care eu am permisul suspendat nu va mai trebui sa il predau.nu am mers la risc.va mentionez ca am primit in decursul lunilor 4-5 amenzi pentru neprezentarea talonului masinii si permisului de conducere si nu mi-a spus nimeni nimic,am fost data la verificat pe baza c.i si atata tot.nu am primit nicio citatie .nu am fost sunata desi am lasat un nr de contact.asta este sistemul in romania :((eu asta nu stiu ce urmari au aceste fapte una peste alta(impreuna)?