Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna

In data de 27-01-2009,am avut un accident rutier pentru neacordare de prioritate,in care mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 90 zile.am facut contestatie dupa 15 zile si am ridicat permisul de la udriste.instanta mi-a refuzat plangerea,dar nu am stiut ca aceasta trebuie legalizata si ca trebuie predat permisul de conducere cu drept de examinare.Acum 3 saptamani am avut un accident,mi sa dat dovada de 15 zile.insa cand am vrut sa o prelungesc nu sa putut din cauza nelegalizari acelui comunicat(sentinta).Ce urmari pot avea asupra mea aceste 2 suspendari?Se poate anula permisul de conducere?
cum pot proceda?
Va multumesc
ramona09 a scris:

...si mi-a spus ca in cazul in care procesul depaseste cele 3 luni in care eu am permisul suspendat nu va mai trebui sa il predau.

Asta suna a ...Legendele toamnei =D>. Dar nu aveti dreptate si o sa va explic din nou de ce:
1..In data de 04-02-2009 mi-au respins cererea(plangerea),dar nu am fost anuntata ca trebuie sa predau permisul de conducere.
Deci ati primit sentinta prin care vi s-a adus la cunostinta faptul ca ati pierdut (adica PV ramane valid si dvs. fara permis ;) ) si sunt convins ca la ridicarea permisului vi s-a comunicat si in scris ce trebuie sa faceti in caz ca pierdeti, printr-o notificare pe care ATI SEMNAT-O (altfel nu primeati permisul).
Parerea mea e ca ati ascultat sfatul unor prieteni "binevoitori" de a nu preda permisul in termenul prevazut de lege, el figurand ca valid pana la predarea acestuia. O mica smecherie care ar fi mers, daca nu ati fi avut si alte incidente :).
Am totusi asa, o senzatie, ca suspendarea permisului nu a avut nici o legatura cu prima contraventie si cu procesul (din nou, cred ca permisul ramane valid pana la predare, politia neoperand suspendarea pe baza comunicarii sentintei), ci a fost suspendat automat ca urmare a cumulului de puncte datorat contraventiilor ulterioare.
Un paradox interesant :whistle:.... kind a dilema :)). Daca mai pun la socoteala si accidentele (a fost vreunul cu vatamari corporale? - vad ca ati fost la procuror) situatia se indreapta spre albastru-vinetiu.
Daca sunteti "norocoasa", s-ar putea sa va alegeti cu o foarte lunga perioada de suspendare (gen 120 de zile) daca veti putea dovedi ca prima suspendare nu a fost operata corect...sau va puteti trezi cu alte consecinte mult mai neplacute, daca intrati in domeniul penal.
Situatia dv. este destul de neclara din cea am citit eu in posturile anterioare :hammer: dar asa cum a observat si @madriann, dv. aveti deja deschis un posar penal""(dupa aceste 15 zile am mers la parchet sa prelungesc dovada,procurorul mi-a admis cererea respectiva) ""acum dv. sa ne spuneti pentru ce infractiune (eu una cred ca pentru conducere cu permisul suspendat, sau au fost victime in al 2 lea accident ??)
In cel mai bun caz o sa aveti permisul suspendat pe o perioada de 120 de zile iar in cel mai rau caz daca sunteti cercetata pentru o infractiune care prevede anularea permisului si o sa fiti condamnata permisul va fi anulat (si sincer daca tinem un pic cont de "antecedentele""" dv. in ceea ce priveste contraventiile e cam nasol :O)
.In tot acest timp pana pe 30-07-2009 eu am circulat timp in care am primit si amenzi contraventionale,fiind data la verificat,si am corespuns conform datelor.In data de 30-07-2009 am avut un alt accident rutier[/b]"" .........dar nu se stie niciodata eu una va sfatuiesc sa apelati la serviciile unui avocat