avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenintari DSP cu amenda pt o fosa nefacuta de mine
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenintari DSP cu amenda pt o fosa nefacuta de mine

Buna ziua

O sa incerc sa fiu cat mai scurt. Din cauza unor neintelegeri cu unul dintre vecini m am trezit de-a lungul timpului cu tot felul de reclamatii toate dovedite a fi nefondate.
Ultima dintre acestea este legata de fosa septica care exista in curte.

Casa cu terenul respectiv a fost achizitionata de la cineva acum aprox 9 ani de zile, fiind cumparata la stadiul de renovata (nu a necesitat autorizatie de construire intrucat cei de la care am cumparat nu au facut decat sa o renovezesi sa o utileze si sa o vanda mai departe. La fel si cu fosa septica care exista de la acel moment. Ieri m am trezit la poarta cu o domnisoara insotita de un domn care mi au amanat o somatie (pe baza unei plangeri a vecinului legata de fosa din curte).
Precizez ca in toata aceasta perioada de 9 ani de cand locuiesc nu a fost vreodata cazul de asa ceva .
In somatie scrie
vi se impune sa va prezentati de urgenta la sediul DSP Dambovita - Control in Sanatate publica cu urmataorele documente
- documente de amplasare a fosei septice din care sa rezulte distanta fata de cea mai apropiata locuinta
- documente sau alte inscrisuri din care sa rezulte modul de descarcare a fidanjului.
In caz contrat urmand a fi amendat cu suma de 2000 de ron.

Precizez ca nu exista referire la nici un art sau lege in somatie.
- Intrebare este DSP are voie sa ceara astfel de lucruri???
(este vb totusi de o constructie si fosa realizate acum mai bine de 10 ani si pt care nu a fost necesara autorizatie de constructie intrucat ele existau deja de la cel de la care cei care au vandut au cumparat). De asemenea vidanjarea fosei a fost facuta de cateva ori cu un particular din zona care detine masina speciala acesta neoferind vreodata chitanta.)
- are voie DSP sa mi ceara chitante pt asa ceva?????
multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Marian Bucur , Avocat 20:08, 7 Iulie 2016

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Construcție fosă vecin pe hat la 5 metri de fața casei mele și aproximativ 8 metri de fântână das_daniela das_daniela Bună seara, Casa mea este orientată cu fața spre răsărit la aproximativ 8 metri de hotar, hotar pe care este construit un gard, gard ce este al ... (vezi toată discuția)
Amplasare fosa vidanjabilă 1962mv 1962mv in anul 2014,april. am cumparat o proprietate nou construita,CASA p+1E -in afara Bucuresti-ului(receptionata in octbr.2013).casa construita cu Certf. de ... (vezi toată discuția)
Constructie fosa septica narcisaruset narcisaruset Buna ziua Vecinul a inceput constructia unei fose septice la mai putin de 10 m distanta de fantana casei in care locuiesc. Avand in vedere ca nu mi-am dat ... (vezi toată discuția)