avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Restituire comision polita RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Restituire comision polita RCA

Buna ziua,
Lucrez ca agent de asigurari. Mai nou daca un client a incheiat o asigurare si dupa o luna vinde masina si depune cerere de restituire diferenta prima primesc de la broker o instiintare de plata cu comisionul ce l-am retinut sa il restitui. E legal acesti lucru? Nu mi se pare normal ca la 4 luni dupa ce am incheiat asigurarea, am incasat comisionul am platit impozit pe el societatea de asigurari sa-mi ceara inapoi pentru ca si clientul si-a primit diferenta inapoi?
Va dau un exemplu: Daca inchei asigurari la un parc auto de n masini in valoare de 100 000 lei si comisionul meu sa spunem e 10% si dupa o luna omul vinde parcul auto si doreste sa-si recupereze diferenta si eu primesc dupa jumatate de an ca am de restituit 9000 lei de unde ii dau?
ce spune contractul pe care- l aveti incheiat referitor la ce va intereseaza?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere credit auto div81drv div81drv Buna ziua. Va rog daca poate cineva sa ma ajute as fi tare recunoscatoare. In data de 04.06.2008 am incheiat cu BRD Finance IFN SA un credit auto pentru ... (vezi toată discuția)
Rca la contract leasing pf bijouxxx75 bijouxxx75 in 2007 am incheiat un contract de leasing pe persoana fizica pt. o DACIA Logan la RCI Leasing deabia dupa ce am semnat actele am gasit si \"chicitele\" ... (vezi toată discuția)
Agent asigurari/colaborator mariananitu mariananitu Buna ziua, Am fost de curand la un targ de job-uri unde am depus CV-ul si la o societate de asigurari. Ulterior am fost contactata de ei, spunandu-mi ca imi ... (vezi toată discuția)