avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... RCA la contract leasing PF
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

RCA la contract leasing PF

in 2007 am incheiat un contract de leasing pe persoana fizica pt. o DACIA Logan la RCI Leasing deabia dupa ce am semnat actele am gasit si "chicitele" contractului cea care nu imi convine este ca sunt obligat sa platesc RCA la pret superumflat ex. un coleg a platit 350 LEI la iar eu 975LEI ??? la acelasi model , am sunat la relatii cu clientii si mi s-a spus ca nu poate fi schimbat contractul , eu as avea contract cu OMNIASIG???pe toata durata contractului.Cui ma pot adresa pt. a semnala aceasta clauza pe care eu o consider abuziva? ms
Cel mai recent răspuns: bijouxxx75 , utilizator 18:55, 19 Octombrie 2009
Faceti o adresa catre CSA, pe care o trimiteti spre stiinta si la RCI Leasing.
Daca in contract este specificata societatea de asigurari nominalizata, rezulta un act de concurenta neloiala, sau cel putin o "vanzare conditionata".Daca ati platit deja RCA-ul, nu mai aveti ce face pana la expirarea politei.Daca nu, faceti RCA-ul unde doriti si instiintati RCI Leasing trimitandu-le o copie.Nu poate fi refuzata o polita incheiata cu un asigurator autorizat.
daca inchei asigurarea cu o alta firma si RCI nu accepta se mai poate anula? poate de aceea imi trimiteau asigurarea cu 2 luni inainte de expirarea celei vechi???multumesc o sa tin cont de sfat
Ce sa se anuleze? RCI nu poate refuza o asigurare valabila , indeferent de asigurator.
sa se anuleze asigurarea pe care o inchei eu. se discuta cam greu cu RCI sunt lipsiti total de profesionalism daca incerci sa discuti in contradictoriu cu ei imediat ti se spune franc ...fa reclamatie??? in contract scrie asa; -brokerul va incheia asigurarea de raspundere civila auto, in conditiile si pentru sumele asigurate in conformitate cu legislatia in vigoare pentru intreaga perioada a leasingului. Brokerul va factura contravaloarea RCA costurile acesteia vor fi suportate de catre utilizator. Cineva de la RCI Broker cred ca trebuie sa raporteze realizarea planului la asigurari sau au si ei parte??? nu as vrea sa platesc de doua ori acelasi lucru. multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare asigurator in cadrul unui contract de leasin auto zambet zambet Buna ziua, Ca persoana juridica, am un contract de leasing auto. Politele RCA si CASCO au fost incheiate de firma de leasing cu singurul broker de asigurari ... (vezi toată discuția)
Rci leasing firma finantatoare sau inselatoare? cosvialrandi@yahoo.com cosvialrandi@yahoo.com Am cumparat in leasing 3 Dacia Logan in august 2007, data de la care platesc rate, RCA si CASCO. Una dintre masini este alba dar in certificatul de ... (vezi toată discuția)
Rca pentru un contract de leasing cu rci leasing romania ifn calin gheorghiu calin gheorghiu Buna ziua, As dori sa-mi spuneti daca ma puteti ajuta sa lamuresc problema referitoare la incheierea RCA-ului: -in contractul de leasing am un punct in care ... (vezi toată discuția)