Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA pentru un contract de leasing cu RCI LEASING ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA pentru un contract de leasing cu RCI LEASING ROMANIA IFN

Buna ziua,
As dori sa-mi spuneti daca ma puteti ajuta sa lamuresc problema referitoare la incheierea RCA-ului:
-in contractul de leasing am un punct in care scrie ca RCI incheie asigurarea obligatorie..nu contest acest lucru, insa ei imi fac RCA la o societate unde taxa este foarte mare. Le-am cerut sa o faca la alta societate, dar n-au vrut. Le-am facut un mail oficial in care le-am cerut sa scadem costurile...ei mi-au dat 580 lei pe 6 luni, in conditiile in care alta societate imi ofera 390 lei(ma refer ca persoana juridica)

Le-am cerut lista cu societatile agreate de ei, dar nu binevoiesc sa raspunda.
Aveti vreun sfat pentru mine?

Va multumesc.

Calin Gheorghiu
Pot sa va spun ca in calitate de proprietar, firma de leasing isi face RCA unde doreste, iar utilizatorul este obligat sa plateasca. De altfel, ei au incheiate protocoale cu societati de asigurare, reciproc avantajoase ( in sensul ca isi iau comisioane de la asigurari).
Sunt societati care nu permit nici incheierea asigurarii Casco cu alta societate decat cea cu care au incheiate protocoale.
Alte firme de leasing permit chiar incheierea de catre utilizator a asigurarii, cu conditia trimiterii unei copii pe fax. Depinde de la caz la caz.
In speta fiind vorba de RCI (parte din grupul Renault)- ceea ce inseamna ca aveti o Dacie, Nissan sau Renault, stiu ca au toate costurile mai mari, de la taxa de management pana la asigurari etc.
Legal nu aveti ce face.
Si eu am leasing la TBI un opel astra. AM primit prin posta RCA-ul cu 3 milioane mai scump decat pe piata. Ca urmare le-am facut niste adrese sa dea un pret competitiv si fac cu ei altfel o fac eu. Au raspuns ca nu am voie sa o fac eu fara un act aditional. Le-am zis sa trimita actul aditional si nu au mai catadicsit sa il trimita. Am fost si am verificat pe net [ link extern ] /
Unde nu aparea masina asigurata la societatea lor, asadar ei asteptau banii de la mine ca apoi sa plateasca. Am facut alta asigurare cu 3 milioane mai iesftina la alta societate care apare acum pe site si le-am trimis. Drept urmare au mai raspuns ceva aiurea intr-o adresa dupa care nu au mai zis nimic si au emis bilet la ordin cu plata asigurarii. Eu sunt obligat sa platesc biletul la ordin drept urmare asigurarea lor care nu este valabila.
Am citit si contractul unde nu spune expres ca ei platesc RCA-ul dar spune ca eu tb. sa platesc orice factura emit ei si legea leasingului unde zice ca imi da dreptul sa imi aleg un asigurator. "Art. 5. - În cadrul operatiunilor de leasing utilizatorul are dreptul de a-si alege, cu acordul societatii de leasing, furnizorul, precum si societatea care va asigura bunul."
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti unde scrie negru pe alb ca societatea de leasing face RCA obligat si eu nu am nici un drept. Daca ei fac un RCA de 100 milioane si il trec pe biletul la ordin eu tb sa il platesc? Nu mi se pare corect.
Si cum as putea sa trec sumele care mai sunt de plata pe biletele la ordin semnate in alb pentru ca ei sa nu mai treaca orice suma cu, care eu nu sunt de acord obligandu-ma sa platesc.

Va multumesc anticipat.
mihai_stfn, utilizator
Va multumesc pentru raspuns, dar in articolul din contract nu se specifica ca RCA se face la Omniasig...spun ca RCA se face la societatile agreate de ei...eu le-am cerut acea lista, dar nu binevoiesc s-o dea....spun clar ca asigurarea CASCO se face la Omniasig...si aici n-am ce sa comentez. Eu am o problema doar la RCA.
da. in contract scrie sau nu, ca asigurarile se fac la societatile agreate de ei. si ei nu iti vor raspunde deoarece si ei si societatile de asigurari isi iau comisioane de la noi. de aia sunt si mai scumpe prin leasing decat daca te-ai duce oriunde. firma de leasing are sute, mii de autovehicule, "2-3lei" de la fiecare se strang.
contractul semnat este o intelegere intre parti in afara legii, indiferent ce zice legea tu ai semnat cu ei dupa ce ai citit un contract si ai fost de acord.
eu tot cu RCA-ul am aceasta problema, la mine nu scrie ca il fac ei, scrie doar de casco, cu toate astea ma obliga sa il platesc si l-am platit.
acum citesc si eu si caut pe cineva sa ma lamureasca daca ii dau in judecata am vre-o sansa sau pierdem timpul si alti bani.
eu incerc si sper sa reusesc sa fac alt imprumur, o refinantare sa le achit si sa scap de ei si sa raman in alta parte unde imi pot face eu asigurarile.
si sper sa nu ma umfle la sfarsit acum cu niste costuri prea mari ca sa nu o pot scoate...
si mai sper sa gasesc un vaocat specializat in asa ceva, care s-a lovit de semenea probleme si are experienta sa ne lamureasca.