avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

buna ziua! as dori sa imi precizati cand poate iesi la pensie pt limita de varsta o femeie nascuta in mai 1967, cu un stagiu de cotizare de 31 ani? dar pensie anticipata sau anticipata partial?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: buiavasi , utilizator 09:03, 12 Iulie 2016
Limita de varsta la 63 de ani.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 35 de ani, fara stagiul asimilat( cursuri univesitare de zi, pensie de invaliditate).
da asta stiam voiam sa stiu daca la 58 ani poate iesi anticipat/anticipat partial avand atunci un stagiu de cotizare de 40 ani, fara a mai fi penalizata?
Pensie anticipata la 58 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat.
Pensie anticipata partiala la 58 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
In ceea ce priveste procentul de penalizare exista o modificare care la acest moment se afla la promulgare.
Pana in 2025 cine stie ce modificari vor mai fi.
Este posibil sa fie o alta lege.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul iesire la pensie sc gerom trans sa sc gerom trans sa Buna ziua, Sunt nascuta in iulie 1967 si as dori sa stiu când pot iesi la pensie dar daca se poate as dori si o explicatie in sensul cum creste gradual in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata luciacita luciacita Buna ziua, tatal meu are 41 de ani de munca, 58 de ani varsta.Cand ar putea iesi la pensie anticipat? Multumesc, Lucia Cita (vezi toată discuția)
Pensie iuliana14 iuliana14 Buna ziua Am lucrat 20 ani in gr 2 ... (vezi toată discuția)