Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recuperare autoturism pe firma de la asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recuperare autoturism pe firma de la asociat

Societatea X, avand 3 asociati, A, B si C a incheiat un contract de leasing pentru achizitionarea unui autoturism, pentru a fi folosit in interesul societatii. De cand a fost incheiat contractul de leasing (anul 2014) si pana in prezent , asociatul C se foloseste de autoturism in interes propriu, Asociatul C a fost si angajat in cadrul societatii X, insa contractul sau de munca a incetat in luna noimebrie a anului trecut, deoarece legatura acestuia cu ceilalti 2 asociati s-a rupt, autoturismul ramanand in posesia acestuia care refuza vehement sa il inapoieze societatii. Contractul de leasing nu a ajuns inca la scadenta, astfel ca societatea plateste in continuare ratele. Ce posibilitate exista/ ce trebuie facut ca societatea sa intre in posesia autoturismului? Multumesc!
Notificat-il in scris cu privire la predarea autoturismului. Daca nu se conformeaza, il puteti da in judecata pe obligatia de a face, solicitand si daune. Ati putea sa ii faceti si o plangere penala pentru abuz de incredere.
Asociatul a fost notificat in scris de anul trecut sa predea bunul societatii. Se poate intenta actiune pe obligatia de a face avand in vedere faptul ca autoturismul inca se afla in posesia societatii de leasing, ei fiind creditori, si societatea X fiind debitor, contractul de leasing neajungand la final? Multumesc!
DobrinoiuAndreea, utilizator