Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontajul celor care lucreaza 12 cu 24 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontajul celor care lucreaza 12 cu 24 ore

Buna ziua! Daca un salariat care lucreaza 12 cu 24 ore (dispecer) intra in concediu medical in intervalul 04.07- 18.07.2016 iar in noaptea de 3/4 iunie a lucrat cum este pontat in aceasta noapte (era duminica spre luni)? Salariatul la iesirea din tura a mers la medic si a fost internat. Va multumesc!
Daca a fost la munca si si-a facut treaba e pontat corespunzator si platit ca atare.
Va multumesc! Asta stiam si eu. Problema este urmatoarea: o zi inecepe la ora zero si se termina la orele 24.Salariata respectiva a lucrat in data de 04.07.2016 de la ora zero la ora 6 cand a terminat programul, a plecat la spital, a fost internata si a primit medical incepand cu 04.07.2016. Daca este pontata in intervalul zero-6 se suprapune cu prima zi de concediu medical. Cum procedam?
lenus70, utilizator
Interesanta problema si totusi nici un raspuns.

Dat fiind ca ITM-ul are o logica aparte, as putea spune ca persoana in cauza poate fi pontata cu cele 6 ore pe ziua anterioara.
lenus70 a scris:

Va multumesc! Asta stiam si eu. Problema este urmatoarea: o zi inecepe la ora zero si se termina la orele 24.Salariata respectiva a lucrat in data de 04.07.2016 de la ora zero la ora 6 cand a terminat programul, a plecat la spital, a fost internata si a primit medical incepand cu 04.07.2016. Daca este pontata in intervalul zero-6 se suprapune cu prima zi de concediu medical. Cum procedam?

Daca este program 12 /24 si spuneti ca termina la 6 am,inseamna ca inceperea programului este la ora 18 pe data de 3 iulie ,atunci ar trebui sa apara pontata si prezent in pontaj,iar pe 4 liber.caz in care nu se suprapune pe tura lucrata!