Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de activitate 12/24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de activitate 12/24

Buna ziua!
Sunt asistenta medicala intr-o unitate de invatamant special, fapt care necesita asigurarea serviciilor medicale permanente, 24 ore din 24, pe toata durata anului scolar. In prezent suntem 4 angajate care ne desfasuram activitatea dupa programul 12/24-dupa tura de zi, respectiv 12/48 dupa tura de noapte, cate o aststenta pe tura, ceea ce implica si activitatea in zilele de sambata si duminica
Dat fiind faptul ca nu exista posibila acordarea zilelor de repaus saptamanal de 2 zile consecutive in nici o varianta, de zile libere putand beneficia doar in perioada vacantelor scolare, va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza in pontaj zilele de sambata si duminica, si daca la aceasta varianta de program de activitate se aplica prevederile CCMN 2007-2010 Art.41 alin.i lit.c.
Sperand ca m-am facut inteleasa, astept lamuriri si va multumesc.
1. Conform prevederilor CCMUNN 2007-2010, aveti dreptate, trebuie sa vi se plateasca orele suplimentare cu un spor de 100%, daca nu ati beneficiat de compensare cu timp liber corespunzator.
2. Ma intreb, insa, daca in Regulamentul intern nu aveti prevazut ca aceste compensari cu timp liber se acorda in timpul vacantelor scolare.
3. In foaia colectiva de prezenta va pontati asa cum ati lucrat efectiv. In functie de cele doua variante prezentate de mine mai sus, contabilul de salarii va calcula drepturile cuvenite.
Va multumesc mult !