avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partajul succesoral între fiul decedatului, mamà ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partajul succesoral între fiul decedatului, mamà bunà divortatà de decedat si sorà vitregà dupà mamà ...

Bunà ziua la toatà lumea,
Tatàl unui prieten de-al meu a decedat.
Din prima sa càsàtorie a fost nàscut prietenul meu iar ulterior pàrinti sài s-au despàrtit, divortat.
Mama lui s-a recàsàtorit dînd nastere cu noul ei sot la o sorà vitregà pentru prietenul meu iar tatàl lui a tràit în concubinaj cu o femeie oarecare.
Întrebere:
Care sînt proportiile de succesiune pentru cele trei persoene în cazul cà nu existà un testament fàcut de tatàl lui ?
Care sînt posibilitàtile de contestare a unui eventual testament totalitar fàcut de tatàl lui în favoarea mamei (fosta sotie a decedatului) sau a concubinei actuale ?
Multumesc anticipat de ajutorul dv si toate scuzele de rigoare pentru deranjul provocat,
Mihail SANDULESCU
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 21:39, 12 Iulie 2016
Pentru raspuns mai exact trebuie sa ne expuneti speta precis. La mostenire vine doar copilul decedatului. A avut bunuri comune cu fosta sotie? s a facut partajul? Concubina nu are drept de mostenire decat daca i a lasat un testament. Dar si asa copilul, unicul succesora are dreptul la rezerva succesorala de care defunctul nu putea dispune.
Veniti cu speta exacta si veti primi raspunsuri cat mai lamuritoare.
Cu fosta sotie partajul a fost fàcut la momentul pronuntàri sentintei de divort. Dacà am înteles eu bine cuvîntul SPETA, pentru moment, speta = actiunea de succesiune nu a fost deschisà.
Multumesc,
atunci asa cum v am spus mai sus unic mostenitor e fiul. Sa mearga la notar sa dezbata succesiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj/mostenire LucianCL LucianCL Buna ziua, am cazul prezentat in ceea ce urmeaza: - sotii divortati de acum 20 ani - nu a fost facut partajul - un copil din timpul casatoriei - mama ... (vezi toată discuția)
Succesiune prin testament mihaela_hody mihaela_hody Matusa mea mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile ce se vor afla dupa decesul ei .In acel moment avea un apartament dupa divortul de ... (vezi toată discuția)
Diminuarea masei succesorale prin disimulare ionmoisil ionmoisil Parintii tatalui meu au avut 2 fii, tatal meu si unchiul meu.Primul a decedat bunicul inainte de 1989.Masa succesorala dupa bunicul meu s-a impartit in cotele ... (vezi toată discuția)