Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cauciucuri uzate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cauciucuri uzate

am luat azi o amenda de 500 roni pentru cauciucuri uzate si retinut talonul.Cauciucurile nu au fost masurate(adincimea),fara poze,doar o constatare vizuala.La momentul mentiunilor,am fost sfatuit de agent ca e bine sa nu am mentiuni decit sa mai iau 500 roni ca nu am doua triunghiuri si doar unul.cum pot contesta amenda?
Depuneti plangere impotriva pv in termen de 15 zile la judecatoria in a carei raza de competenta a fost savarsita fapta.
Depuneti orice probe care va pot ajuta ca plangerea sa fie admisa, martori daca aveti, fotografii.
Certifiatul de inmatriculare poate fi ridicat numai dupa o vizita la RAR si dupa schimbarea cauciurilor in cauza.

Puteti incerca sa contestati amenda,dar nu exista garantia ca veti obtine hotarare favorabila
Analizati responsabil daca merita efortul,stressul aferent unei solutionari in instanta
Indiferent de contestarea sau nu a PV,talonul nu il recuperati decat dupa inlocuirea anvelopelor,si verificarea la RAR