avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cauciucuri uzate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cauciucuri uzate

am luat azi o amenda de 500 roni pentru cauciucuri uzate si retinut talonul.Cauciucurile nu au fost masurate(adincimea),fara poze,doar o constatare vizuala.La momentul mentiunilor,am fost sfatuit de agent ca e bine sa nu am mentiuni decit sa mai iau 500 roni ca nu am doua triunghiuri si doar unul.cum pot contesta amenda?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:13, 12 Iulie 2016
Depuneti plangere impotriva pv in termen de 15 zile la judecatoria in a carei raza de competenta a fost savarsita fapta.
Depuneti orice probe care va pot ajuta ca plangerea sa fie admisa, martori daca aveti, fotografii.
Certifiatul de inmatriculare poate fi ridicat numai dupa o vizita la RAR si dupa schimbarea cauciurilor in cauza.

Puteti incerca sa contestati amenda,dar nu exista garantia ca veti obtine hotarare favorabila
Analizati responsabil daca merita efortul,stressul aferent unei solutionari in instanta
Indiferent de contestarea sau nu a PV,talonul nu il recuperati decat dupa inlocuirea anvelopelor,si verificarea la RAR

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sancţiune pentru uzura cauciucurilor marcaurelio marcaurelio Salve! Am o întrebare: am fost oprit vara aceasta de către un echipaj de la poliţia rurală şi au vrut să-mi dea amendă pt.un presupus bec ce nu ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda rutiera Silviu G Silviu G Salut, V-as ruga sa imi precizati pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a contesta o amenda rutiera. Situatia pe scurt: am fost oprit de un politist, ... (vezi toată discuția)
Anvelope uzate + noxe peste limita admisa antonyc antonyc Buna ziua. Ieri am fost oprit de politie impreuna cu cei de la RAR pentru o verificare de rutina ,dupa verificari am fost amendat pentru ca masina are 2 ... (vezi toată discuția)