Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire - vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire - vechime in munca

Buna seara.

Lucrez in invatamantul preuniversitar si doresc sa ma lamuriti in urmatoarea problema.

O colega, suplinitoare, in anul scolar 2007-2008, a lucrat 5 luni de zile, pe jumatate de norma.
In anul scolar 2008-2009, a lucrat din nou ca suplinitoare, 1 an intreg, pe un sfert de norma.

La vechime i-au fost trecuti 2 ani. Este corect ?

PS: Mentionez ca a lucrat la plata cu ora.
Ordinul MECI nr. 4651/2009 - completarea Ordinului MECI nr. 3.331/2009 privind criteriile generale de organizare si desfasurare a admiterii in ciclul de studii universitare de licenta, de masterat si de doctorat pentru anul universitar 2009-2010
19 August 2009

Avocatnet.ro

Ordinul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii (MECI) nr. 4651/2009 pentru completarea Ordinului ministrului educatiei, cercetarii si inovarii nr. 3.331/2009 privind criteriile generale de organizare si desfasurare a admiterii in ciclul de studii universitare de licenta, de masterat si de doctorat pentru anul universitar 2009-2010 a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 570, din 17 august 2009.
Dimensiune text print ym Articol interesant (1)
in vederea colectarii datelor necesare completarii Registrului matricol unic,
in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 221/2008 pentru stabilirea unor masuri de reorganizare in cadrul
administratiei publice centrale, aprobata prin Legea nr. 186/2009,
in temeiul Hotararii Guvernului nr. 51/2009 privind organizarea si functionarea Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii,

ministrul educatiei, cercetarii si inovarii emite prezentul ordin.

Art. I. — Ordinul ministrului educatiei, cercetarii si inovarii nr. 3.331/2009 privind criteriile generale de organizare si desfasurare a admiterii in ciclul de studii universitare de licenta, de masterat si de doctorat pentru anul universitar 2009—2010, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 287 din 4 mai 2009, se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 9, dupa alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins:
„(5) Pentru fiecare candidat inscris la admitere, institutiile de invatamant superior vor colecta datele cuprinse in anexa nr. 1, care face parte integranta din prezentul ordin.”

2. La articolul 12, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
„(3) Pentru fiecare candidat declarat admis si inmatriculat, institutiile de invatamant superior vor colecta datele cuprinse in anexa nr. 2, care face parte integranta din prezentul ordin.”

3. Se introduc doua anexe, anexele nr. 1 si 2, al caror continut este prevazut in anexele nr. 1 si 2, care fac parte integranta din prezentul ordin.

Art. II. — Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Art. III. — Directia generala invatamant superior si institutiile de invatamant superior vor pune in aplicare prevederile prezentului ordin.

Ministrul educatiei, cercetarii si inovarii,
Ecaterina Andronescu

Bucuresti, 30 iulie 2009.
Nr. 4.651.
______echimea in invatamint are in vedere anul scolar si nu norma de munca, deci este corect.
Vecimea in invatamint are in vedere qanul scolar si nu norma de munca deci vechimea este stabilita corect
Ok, norma nu conteaza, am inteles.

Dar ea a lucrat o data 5 luni iar a doua oara 1 an. Asta inseamna 1 an si 5 luni.
Ei i s-au trecut 2 ani.

E normal ?
serbandenis51, utilizator
1. Depinde pentru ce i s-a eliberat adeverinta respectiva.
2. Nu-i foloseste prea mult pentru ca in declaratia lunara transmisa la Pensii, Sanatat si Somaj apare exact perioada cat a lucrat si a contribuit la fondurile respective.
3. De ce nu intrebati persoana care a eliberat adeverinta, poate a gresit sau o sa va explice despre ce este vorba.