avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

Buna ziua

As dori sa aflu unde ma pot adresa intrucit eu lucrez 30 de zile pe luna fara libere dar in contractul de muna scie ca am libere.

Va Multumesc
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...
Daca conflictul nu se rezolva pe cale amiabila cu conducerea, va puteti adresa instantei civile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract angajare ana_schipor@ ana_schipor@ Se pune ca lucrez de la 8-17:30 de luni pana sambata inclusiv ca nerespectare a cdului munci tinand cont ca am duminica libera si in contract am 10spor wikend ... (vezi toată discuția)
Regulament de ordine interioara valivaru valivaru Poate angajatorul, sa oblige angajatii pe R.O.I. sa muncesca, sambata si dumineca adica {8 ore pe zi 5 zile pe saptamana liber 2 zile nu sambata si duminica} ... (vezi toată discuția)
Zi de repaos cela04 cela04 In cazul in care am lucrat 7 zile din 7 cate 8h/zi, iar sambata si duminica au fost considerate ore suplimentare si remunerate in conformitate cu CCM, mai ... (vezi toată discuția)