Forum Discuţii juridice Achiziţii publice cumparare conform contract sau se poate si comanda cu ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

cumparare conform contract sau se poate si comanda cu un alt furnizor

Buna ziua !
Va rog frumos sa imi dati un sfat cum sa se procedeze in cazul urmator:
- avem incheiat un Contract cu un furnizor de combustibil auto
- in schimb, un coleg a facut o Comanda de combustibil auto de la o alta societate
pentru ca a gasit cu un pret mai scazut decat cel din contract

Daca ai deja un contract de furnizare incheiat,
mai poti lua de la alt furnizor ?
Se poate face o asemenea plata ?
Nu se va imputa suma platita
pentru ca nu s-a cumparat de la cel cu care avem contract ?
oanaportar, utilizator
Colegul a gresit. Trebuia sa stie ca exista contract semnat cu un furnizor.
Ce si cine pateste... asta nu e problema de legislatie achizitii publice. Este problema de jurist al unei institutii care trebuie sa citeasca si sa cunoasca deja aceste detalii.

Bafta !
Dar colegul de la achizitii nu trebuie sa faca /sa propuna
achizitii legale ?

Stia ca exista contract in derulare si, cu toate acestea, ....

Eu cred ca este si problema de legislatie achizitii publice...
dar mai ales o problema de raspundere .....

Ce fel de expert in achizitii esti atata timp cat propui ceva nelegal ?...
Expertul in achizitii nu ar trebui sa stie legislatia ? ... ca toata lumea ?