Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de prestari servicii - cerinte, durata, ....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de prestari servicii - cerinte, durata, ....

Buna ziua !

- o problema cu care se confrunta multe institutii publice
care nu are personal angajat suficient

- institutia noastra publica a incheiat la inceputul anului 2016
cu o persoana fizica un Contract de prestari servicii constand
in executarea unor lucrari de curatenie curte ( maturat, greblat, ...).
- colegul de la Achizitii publice mi-a spus ca:
- trebuie reziliat Contractul pentru ca intre timp
legislatia s-a modificat,
s-a schimbat Codul fiscal si
a aparut Legea 98 /Achizitii publice + Norme,
si de aceea:
- trebuie sa existe in prealabil un Referat de solicitare a unor asemenea servicii,
- toate asemenea tipuri de contracte trebuie facute doar pentru 1 luna de zile,
iar la sfarsitul fiecarei luni trebuie Proces verbal de receptie
- si apoi sa se faca plata,
pentru ca altfel va fi o plata nelegala si se va imputa.

Va rugam din suflet sa ne spuneti daca este corect ce a spus colegul de la Achizitii publice si sa ne dati un sfat cum trebuie procedat.
oanaportar, utilizator
Raspunsul la intrebarile dvs se regaseste in continutul art 236 din Legea 98/2016:

ART.236

(1) Prezenta lege se aplică procedurilor de atribuire iniţiate după data intrării sale în vigoare.

(2) Procedurilor de atribuire în curs de desfăşurare la data intrării în vigoare a prezentei legi li se aplică legea în vigoare la data iniţierii procedurii de atribuire.

(3) Prezenta lege se aplică contractelor de achiziţie publică/acordurilor-cadru încheiate după data intrării sale în vigoare.

(4) Contractele de achiziţie publică/Acordurile-cadru încheiate înainte de data intrării în vigoare a prezentei legi sunt supuse dispoziţiilor legii în vigoare la data când acestea au fost încheiate în tot ceea ce priveşte încheierea, modificarea, interpretarea, efectele, executarea şi încetarea acestora.

La dvs este cazul unui contract de prestari servicii incheiat inaintea aparitiei Lg98/2016,aflat in executie in prezent,deci intra sub incidenta art236,al(4)din Legea 98/2016
Trimiteti colegul de la achizitii sa faca un curs pt a-si actualiza informatiile,desigur ca ceea ce v-a spus este gresit!

PS LEGEA 98/2016 ESTE IN VIGOARE DE LA 26.05.2016( contractul dvs este de la inceputul anului dupa cate scrieti)
ContSters400311, utilizator
Va rog sa ma mai ajutati cu un raspuns:
- odata ce contractul este deja in derulare, din ianuarie 2016,
este incheiat pe 1 an de zile,
va trebui proces verbal de receptie la fiecare final de luna ?

Nu s-a facut nici o receptie pana acum, desi plata se face lunar.
Va raportati la prevederea art 236(4) din Legea 98/2016.
Spuneti-mi va rog foarte frumos daca dupa intrarea in vigoare a Legii 98/2016
contractele civile trebuie facute doar pentru 1 luna de zile sau pentru 1 an ?
sau contractele se pot face si pe 1 an, doar receptia prestatiilor se face in fiecare luna ?

oanaportar, utilizator