Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc 2016 va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc 2016 va rog ajutati-ma

as dori sa ma lumineze cineva daca ma incadrez sau nu pt ccc deoarece am fost si am intrebat iar una imi spune ca da alta ca nu eu nu stiu ce sa mai inteleg
deci:
data nastere bebe 24 05 2016
luna nasterii 05 2016 am 14 zile lucrate si 7 concediu odih
04.2016 am 21 zile lucrate
03.2016 am 23zile
02.2016 am 21zile
01.2016 am 20 zile
12.2015 am 21zile
11.2015 am 12zile si 8 medical
10.2015 am 11 zile iar acum alt angajator
09.2015 am 4 zile
08.2015 am 21zile
07.2015 am 23zile
06.2015 am 21zile iar acum alt angajator
05.2015 am 20 zile
04.2015 am 21 zile
03.2015 am 11 zile iar acum am alt angajator pe perioada ianuarie 2015-sept 2014 insa nu dau de el sa imi de-a adeverinta si dupa am mai lucrat din sept 2014 pana in ianuarie 2012.ma incadrez sau nu la ccc?trebuiesc lunile consecutive?se accepra si fractiunea de luna?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Persoanele care, in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

2. Din datele prezentate de dvs. reiese ca indepliniti conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta.

3. - Zilele de concedii medicale si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) sunt perioade asimilate celor de obtinere de venituri din salarii.
- Zilele de concediu de odihna sunt considerate zile lucrate si remunerate.

4. In cazul dvs. cele 12 luni eligibile sunt iunie 2015 - mai 2016.

5. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 4
(4) Constituirea perioadei prevazute la art. 2 alin. (1) din ordonanta de urgenta se stabileste, dupa cum urmeaza:
a) din 12 luni consecutive, in cazul in care in aceasta perioada se realizeaza fara intrerupere venituri supuse impozitului si/sau se inregistreaza una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) din ordonanta de urgenta;
b) din 12 luni succesive, in care sunt indeplinite conditiile de acordare, in cazul in care in perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului si/sau inregistrarea uneia sau mai multora dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) din ordonanta de urgenta s-au produs cu intreruperi.

(5) Luna calendaristica in care s-a nascut copilul sau in care s-a inregistrat una dintre situatiile prevazute la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta, indiferent de ziua din aceasta luna in care s-a produs nasterea ori s-a inregistrat situatia, face parte integranta din perioada prevazuta la alin. (4).
andreeadavid1 a scris:

.....acum am alt angajator pe perioada ianuarie 2015-sept 2014 insa nu dau de el sa imi de-a adeverinta ....

Norme de aplicare a OUG 111/2010
art.6

(5) Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum şi nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de organele competente, sunt, după caz, următoarele:
……….
f) dovada eliberată de autorităţile competente, de angajatori sau, după caz, declaraţia pe propria răspundere, din care să rezulte data de la care solicitantul se află în concediu pentru creşterea copilului;

Din textul de lege rezulta ca se poate da o declaratie pe propria răspundere, din care să rezulte data de la care va aflati în concediu pentru creşterea copilului.

Intrebati si la ANPIS, email: secretariat@mmanpis.ro sau
[ link extern ] /
va multumesc din tot sufletul pt raspuns.o zi placuta sa aveti.