Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cadru didactic universitar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cadru didactic universitar

Va rog, daca poate cineva sa ma lamureasca asupra urmatorei probleme:

Am lucrat cadru didactic universitar in U.P.B. Pensia calculata in baza legii 19/2000
pentru salariul si a sporurile inscrise in carnetul de munca este acum de 890 lei / luna.

Intrebarea este daca veniturile realizate din orele efectuate in regim de plata cu ora si din
contractele de cercetare, inainte de 1990, pot fi luate in calculul pensiei,avand in
vedere ca in acea perioada nu se evidentiau sumele retinute pentru asigurarile sociale, iar
veniturile din plata cu ora si contractele de cercetare reprezentau o mare parte din veniturile
cadrelor didactice intrucat salariile erau foarte mici chiar si in invatamantul universitar,
dovada fiind cuantumul mic al pensiei calculate pe baza lor?

Multumesc!

Prevederile legale in privinta recalcularii drepturilor de pensie luand in calcul si acordul, primele etc., sunt urmatoarele:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent." (pct. VI al anexei O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat).

La ce venituri va referiti cand spuneti "venituri realizate din contractele de cercetare"?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Zilele acestea, Procurorul general a facut un recurs in anulare la Inalta Curte pentru a se modifica OUG 4/2005 si a se lua in calculul pensiei si acele sume pentru care, inainte de 01.04.2001, se retinea si vira contributia pentru CAS.
2. Asa ca, daca mai aveti rabdare, mai asteptati, poate se rezolva!
3. Tineti aproape de noi si veti afla daca sunt noutati.
@tudorvaleriu

Va contrazic, Procurorul General solicita Sectiilor Unite ale ICCJ pronuntarea unei decizii prin care acestea sa hotarasca tocmai neluarea in calcul a acestor forme de retribuire.
Cateva fraze din RIL:

"II. Alte instanţe, dimpotrivă, au considerat că veniturile obţinute în acord global, prevăzute de legislaţia anterioară anului 2001, nu pot fi valorificate la stabilirea şi recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat.
Apreciez acest ultim punct de vedere ca fiind în litera şi spiritul legii.
(...)
În consecinţă, drepturile băneşti obţinute în acord global erau venituri suplimentare, ca parte variabilă a retribuţiei şi nu au făcut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare, astfel încât nu se pot utiliza la determinarea punctajelor anuale, în lumina dispoziţiilor art. 164 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 19/2000 (...)."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea:
Se pare ca aveti dreptate!
M-am luat dupa zvonuri si am ratat stirea!