Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Nascuta in 1958,dec,12
sex F
angajata din 20 noi 1978
Doresc sa intreb daca ies in pensie anticipata partial in apr 2017,atunci o sa am 38 ani si 4 luni ,cit va fi procentul de diminuare a pensiei dupa legea care se pune in practica de dumineca 17 iule 2016 si acest procent va fi pina in 2020 cind implinesc 61 ani ? multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 3 luni, in martie 2020.

3. - Puteti sa solicitati oricand pensie anticipata partiala.
- In cazul unei pensii anticipate partiale cu data de 1 aprilie 2017 diminuarea pensie va fi de 0,15% pentru fiecare luna de anticipare (deoarece veti depasi cu peste 7 ani varsta standard de pensionare).
- Pentru cele 36 de luni de anticipare diminuarea va fi de 5,8%.
- In martie 2020 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.