Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata partiala cf. Legii 142/2016
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata partiala cf. Legii 142/2016

Buna ziua, sunt pensionata anticipat in baza legii 263/2016 cu 47 luni de anticipare cu penalizare de 75% pe luna.
In baza legii 142/2016 s-a redus cuantumul penalizarii in functie de perioada suplimentara a stagiului de cotizare. Avand in vedere ca legea nu specifica de la ce data se aplica si tinand cont de faptul ca am 5 ani peste stagiul standard de cotizare, ma gandesc sa cer recalcularea pensiei, incepand cu data publicarii in MO a Legii 142/2016, pana la data pensiei pentru limita de varsta, octombrie 2017. Consider ca este disciminatoriu ca cei care ies la pensie in baza aceleeasi legi a pensiei -nr. 263/2010- sa aiba modalitati diferite de calcul a penalizarii pentru pensia anticipata partial.
Sau cumva legea este cu dedicatie ?!
1. Legea civila nu se aplica retroactiv.

2. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/for...

Nu doresc aplicarea retroactiva, ci doar modificarea cuantumului penalizarii de acum pana la pensia de varsta, deoarece nu s-a precizat in lege ca nu se aplica decat celor care se pensioneaza dupa data intrarii in vigoare. Normal ar fi sa se aplice pentru toti pensionarii in plata la data respectiva, altfel nu se mai respecta principul pensiei egale pentru aceeasi stagiu de contributie.
Modificarea cuantumului diminuarii conform Legii 142/2016 tot aplicare retroactiva a legii ar insemna.