Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stie cineva raspunsul?Rog ajutor................
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stie cineva raspunsul?Rog ajutor................

La 13.06.2011 pensionat anticipat.La 13.06.2016 transformat pensia anticipata in limita de varsta.
Pot cere recalculare pensie datorita aplicarii legii 142/2016 care modifica vechiul procent de diminuare de 45% ?
~ Conținut șters la cerere ~
Pensia de limita de varsta se mai poate recalcula doar pentru stagiul adaugat.
Multumesc dl avocat dar am fost la Casa de Pensii sector 5 (de care apartin) si NU mi-a primit cererea prin care ceream " recalculare pensie datorita aplicarii legii 142/2016 care modifica vechiul procent de diminuare de 45% ?" pe motiv ca NU s-a publicat in Monitorul Oficial.Ce pot face?Eu nu am gasit in Monitorul Oficial o lege care imi da dreptul sa cer recalculare pensie datorita aplicarii legii 142/2016 care modifica vechiul procent de diminuare de 45% ?
Stiu ca legea 142/2016 s-a publicat in M.O. dar in ea nu se specifica faptul ca cei care s-au pensionat anticipat in 13.06.2011(cazul meu) si trecut la pensie pentru limita de varsta la 13.06.2016(cazul meu) pot cere recalcularea pensiei datorita aplicarii legii 142/2016 care modifica vechiul procent de diminuare de 45% .Sa inteleg de la dv ca legea 142/2016 are efect RETROACTIV ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .
Stima,
M.
In cazul de fata va referiti la legea 216/2017
Nu mai puteti cere recalculare pe aceasta lege.
Legea 263/2010 art.65(9) in forma prevazuta de legea 216/2017 spune :

Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”

O precizare:
Nu sunt avocat
Carp Mircea, utilizator