Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua!din februarie 2013 pana in iunie 2013 am beneficiat de somaj,apoi m-am angajat.acum e posibil sa se inchida punctul de lucru si sa ne trimita in somaj.mai pot beneficia de indemnizatia de somaj?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. Daca va inceteaza CIM in luna iulie (cu art.65 din Codul muncii = desfiintarea postului) puteti beneficia de indemnziatie de somaj deoarece in ultimele 12 luni (iule 2014 - iulie 2016) aveti stagiu de cotizare la somaj in calitate de salariat.