Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot primi stimulentul de insertie pana face copilul 3 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot primi stimulentul de insertie pana face copilul 3 ani?

Buna ziua, copilul meu a facut 2 ani pe data de 2 iulie 2016. Eu m-am intors la locul de munca mai repede cu un an si am beneficiat deja pana acum de stimulentul acesta de 500 de ron. Intrebarea mea este daca exista posibilitate sa primesc in continuare acest stimulent pana face copilul 3 ani. Multumesc!
Nu, doar daca are probleme medicale (ex: handicap)
Pentru persoanele aflate în plata stimulentului de inserţie, la data de 1iulie 2016, indiferent de opţiunea de concediu exprimată iniţial,prelungirea perioadei de acordare a stimulentului până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv 4 ani, în cazul copilului cu handicap, se face din oficiu.

Puteti intreba la AJPIS.