avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct existent si contract comodat firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct existent si contract comodat firma

Buna ziua,

o parte a unui imobil, se da in comodat pentru infiintarea unei firme.

Pe acel imobil exista drept de uzufruct, al unei alte persoane decat al proprietarului (evident). Uzufructuarul nu foloseste spatiul respectiv, este doar in acte.

Este nevoie de acceptul scris al uzufructuarului, la cedarea folosintei pentru infiintarea firmei?
Daca da, sub ce forma - semnatura privata sau la notar?
Trebuie precizat si in contractul de comodat ca exista uzufruct, daca se face act separat pentru acordul uzufructuarului?

Ultima modificare: Joi, 21 Iulie 2016
suciu_diana, utilizator
Cel mai recent răspuns: suciu_diana , utilizator 10:02, 25 Iulie 2016
Potrivit art 2147 Cod civil- orice persoana care are dreptul de a folosi bunul poate fi comodant (adica poate da bunul in folosinta gratuita), daca nu i s-a interzis prin lege sau prin conventie.
Nu este necesar acordul proprietarului, daca se respecta destinatia bunului- vezi art 724 cod civil.
Sub semnatura privata sau inscris autentic.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2016
Admin, administrator
Multumesc.
Pai cine are posesia si folosinta? uzufructuarul sau nudul proprietar? Ma gandesc...zic....:">
Citeam in Codul Civil referinta la drepturile uzufructuarului

Art. 709 I
n lipsa de stipulatie contrara, uzufructuarul are folosinta exclusiva a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.


In acest caz nu esista limitare la uzufruct, fiind viager si pe toata suprafata imobilului.

Deci, trag concluzia ca trebuie acord.

@Joha - sub ce forma credeti ca trebuie avut acordul? Sub semnatura privata este suficient?
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2016
suciu_diana, utilizator
sub semnatura privata daca semneaza contractul de comodat langa dvs. Altfel autentic. Ira lacomoat dat imacar data certa la notar sau avocat ca sa fie titlu executoriu.

Alte discuții în legătură

Furt ? F1PAR2 F1PAR2 Buna seara. In anul 2004 am cumparat un teren , iar in contractul de vinzare cumparare scrie asa> eu cumparatorul intru in stapinire de drept azi, data ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat Venetia Venetia Daca mostenirea nu este dezbatuta si mama foloseste terenul, plateste impozitul, poate face contract de comodat cu fiica sa? (Deoarece comodatul este doar ... (vezi toată discuția)
Contract comodat se semneaza de persoana cu uzufruct sau de cea cu nuda proprietate. buna ziua, vreau sa-mi mut sediul firmei de la cabinetul de avocatura ... VASSY VASSY Buna ziua, Vreau sa-mi mut sediul firmei de la cabinetul de avocatura la mine acasa si sa fac contract de comodat, insa problema este ca nu stiu cine trebuie ... (vezi toată discuția)