Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct existent si contract comodat firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct existent si contract comodat firma

Buna ziua,

o parte a unui imobil, se da in comodat pentru infiintarea unei firme.

Pe acel imobil exista drept de uzufruct, al unei alte persoane decat al proprietarului (evident). Uzufructuarul nu foloseste spatiul respectiv, este doar in acte.

Este nevoie de acceptul scris al uzufructuarului, la cedarea folosintei pentru infiintarea firmei?
Daca da, sub ce forma - semnatura privata sau la notar?
Trebuie precizat si in contractul de comodat ca exista uzufruct, daca se face act separat pentru acordul uzufructuarului?

suciu_diana, utilizator
Potrivit art 2147 Cod civil- orice persoana care are dreptul de a folosi bunul poate fi comodant (adica poate da bunul in folosinta gratuita), daca nu i s-a interzis prin lege sau prin conventie.
Nu este necesar acordul proprietarului, daca se respecta destinatia bunului- vezi art 724 cod civil.
Sub semnatura privata sau inscris autentic.
Admin, administrator
Multumesc.
Pai cine are posesia si folosinta? uzufructuarul sau nudul proprietar? Ma gandesc...zic....:">
Citeam in Codul Civil referinta la drepturile uzufructuarului

Art. 709 I
n lipsa de stipulatie contrara, uzufructuarul are folosinta exclusiva a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.

In acest caz nu esista limitare la uzufruct, fiind viager si pe toata suprafata imobilului.

Deci, trag concluzia ca trebuie acord.

@Joha - sub ce forma credeti ca trebuie avut acordul? Sub semnatura privata este suficient?
suciu_diana, utilizator
sub semnatura privata daca semneaza contractul de comodat langa dvs. Altfel autentic. Ira lacomoat dat imacar data certa la notar sau avocat ca sa fie titlu executoriu.