Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfintare post in perioada de suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfintare post in perioada de suspendare

Un salariat a solicitat prin acordul partilor suspendarea contractului de munca. Anterior expirarii perioadei convenite salariatul a fost arestat preventiv si ulterior i-a fost schimbata incadrarea in arest la domiciliu. In perioada de arest unitatea a procedat la desfiintarea postului ocupat de acesta. Ca urmare a trimeterii in judecata i-au fost ridicate salariatului alte restrictii si acesta solicita reincadarea pe postul detinut anterior suspendarii. Ce poate face in acest angajatorul?
Reincadrarea nu mai este posibila , decat dupa reinfiintarea postului.

In situatia in care reinfiintarea nu mai este posibila, atunci se poate decide concedierea salariatului in cauza.
Este obligat angajatorul sa-i acorde perioada de preaviz?
1. Da, este obligatorie acordarea preavizului .
Decizia ICCJ nr. 8 din 8 decembrie 2014 (Completul competent sa judece recursul in interesul legii) - neacordarea preavizului cu durata minima prevazuta de art. 75 alin. (1) din Codul muncii, atrage nulitatea absoluta a masurii de concediere si a deciziei de concediere, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 138 din 24 februarie 2015.

2. De asemenea, angajatorul poate decide ca prezenta salariatului la locul de munca pe durata preavizului nu este necesara, fara a-i afecta drepturile salariale.